top of page

Derinlemesine Görüşme İlkeleri

Derinlemesine görüşmeler, insanlarla konuşmak ve empati kurarak onları anlamak için birçok fırsat sunar. Ancak, kişilerin söyledikleri ile yaptıkları her zaman birebir örtüşmeyebilir. Bu sebeple görüşmelerde, söylenenlerin ötesini keşfetmek birincil görevdir. Bunun için:

 

 

1. Doğru soruları sormak için hazırlık yapın.

Çözmek istediğiniz problemin doğasına bağlı olarak karşınızdaki kişi ya da kişilerden neler öğrenmek, onlarla ilgili neler anlamak istediğinizi ve bunların tasarım süreci için neden önemli olduğunu düşünün. Bir ön çalışma yaparak, soracağınız soruları planlayın.

 

2. ‘Neden?’ diye sorgulayın.

Birebir görüşmelerde, söylenenlerin ardında yatan nedeni anlamak esas amaçtır. Yüzeyde kaldığını düşündüğünüz cevaplarda, çekinmeden “neden” sorusunu tekrarlayarak derine inmeye çalışın.

 

3. Hikayeler anlattırın.

İnsanlar karşısındaki kişinin sorularına cevap vermekte zorlanabilir. Soru-cevaplardan farklı olarak hikayeler, insanlar arasındaki en güçlü iletişim araçlarından biridir. Görüştüğünüz kişinin size kendi hikayesini anlatmasını sağlarsanız, hem derin içgörülere yakınlaşabilir hem de görüşmenin akışını kolaylaştırabilirsiniz.

 

4. İpuçlarını fark edin.

İnsanların kendilerini ifade ederken seçtikleri kelimeler, cümlelerindeki zaman ve hız vurguları, anlatmayı tercih ettikleri ve etmedikleri konular, konuşurken verdikleri düşünme aralıkları, vücut dilleri, mimikleri ve hatta anlatılarındaki tutarsızlıkları, derinde yatan duygu ve düşüncelerinin ipuçlarıdır. Görüşmeler esnasında bu ipuçlarını göz ardı etmeyin.

 

Unutmayın!

- Araştırmanızda kişilerin doğal davranışlarını etkileyecek durumlar yaratmaktan ve düşünce süreçlerine müdahale etmekten kaçının.

- Görüşeceğiniz kişilerle olan randevularınıza geç kalmayın.

- Kendinizi tanıtmayı ve amacınızı aktarmayı unutmayın.

- Araştırma sırasında, mümkün olduğunca karşınızdakine odaklanın. Kişilerin kendilerini güvenli ve rahat hissettikleri bir ortam yarattığınızdan emin olun. Onları derinden dinleyin, en çok konuşan siz olmayın.

bottom of page